Jak se to stalo, že jsem tady?

Knížka "Už vím, proč jsem tady" je "pomocná ruka" pro rodiče s dětmi od 4 let

Je to knížka určená k tvořivému dopracování. Patří do ní portrét maminky, tatínka, první fotografie dítěte a obrázek domu, kde rodina bydlí - to vše v knížce pochopitelně ještě nemůže být a musí se tam dolepit. Tím se knížka stane jedinečným osobním pokladem každého dítěte, jaký už nikdo jiný nebude mít.

Pusť si písničku ke knížce: "Už vím, proč jsem tady"
s dětským souborem Klauníci

Každý z nás je Boží originál :)

(obrázky z knížky)

Z ohlasů ke knížce

Je to nejlepší kniha, kterou jsme na českém knižním trhu viděli a moc za ni (s manželkou) děkujeme. Proto jsme také objednali více kusů, abychom ji mohli dále šířit / věnovat také našim přátelům, kteří mají malé děti. (Petr H.)

Milí rodiče,

tuto knížku byste se svým dítětem měli rozhodně projít dřív, než půjde poprvé do školy. Proč? Z několika důvodů.

Mužskou či ženskou roli si dítě osvojuje nejpřirozeněji pozorováním a napodobováním svých rodičů. Později bude mít před očima jiné vzory - učitele, spolužáky. Uslyší-li je mluvit o věcech, o kterých se doma nemluví, utvoří si k nim vztah docela jiný, než byste si přáli. Převezme jej od svých nových vzorů. Předejít tomu můžeme jen tak, že jeho poučení vezmeme do rukou sami a hlavně včas.

Otázku "jak se stalo, že jsem tady" si dítě klade nejpozději ve svém pátém roce. Jakmile ji položí rodičům, má dostat pravdivou odpověď. Odbudeme-li je na způsob "tomu ještě nerozumíš", promarnili jsme velikou šanci zasvětit je do tajů života vhodným a citlivým způsobem. Nepřenechávejme tuto choulostivou oblast informátorům z řad vrstevníků či starších kamarádů. Daleko lepší je nečekat, až bude otázka vyslovena, a přijít s tímto vyprávěním sami. Děti vyprávění milují, vyprávění s obrázky milují dvojnásob, a nejvíc je zajímá tehdy, je-li nějak spojeno přímo s jejich osobou. Věk mezi čtvrtým a šestým rokem je k tomu ideální.

To, co si děti ve škole šuškají a co je neodolatelně přitahuje jako "tajemství dospělých", ztratí pro vaši poučenou ratolest onu tajuplnost a přitažlivost věcí ututlávaných a zakázaných. Školní sexuální výchovy - té spontánní od spolužáků ani té oficiální podle učebnic - se pak nemusíte obávat. Upřímností a otevřeností v této oblasti jste si u dětí vybudovali důvěru, na níž se dá stavět i později v pubertě.

Přeji vám krásné společné chvilky nad touto knížkou.

Pavel Mareš, autor
(spoluzakladatel Tim 2,2 a otec 4 dětí)

Chcete mít svoji knížku?